...
Øyafestivalen fått inn Amnesty som idealistiske samarbeidspartnere. Bildet er fra festivalen i 2009. Foto: Steinar Schjetne, ANB

Øya + Amnesty = sant

Oslo (ANB-NTB) : «Å elske er en menneskerett», heter det på parolene når Øyafestivalen og Amnesty International samarbeider.

Publisert 22.05.2012 kl 10:09 Oppdatert 22.05.2012 kl 10:09

Tips en venn på e-post:

Denne sommeren aksjonerer Amnesty International for lesbiske, homofile, bifile og transkjønnedes rettigheter med kampanjen «Å elske er en menneskerett». Den fokuserer på at alle mennesker skal ha rett til å være den man er og til å elske den man vil, uten noen form for diskriminering.

Dette temaet er også en del av TV-aksjonen, «Stå opp mot urett», som går til Amnesty søndag 21. oktober 2012.

Nå har Øyafestivalen fått inn Amnesty som idealistiske samarbeidspartnere.

– Millioner av mennesker verden over er utsatt for overgrep og diskriminering på grunn av seksuell orientering eller kjønnsidentitet, sier John Peder Egenæs, generalsekretær for Amnesty International.

– Amnesty er en fantastisk organisasjon og Øya er veldig stolte over å kunne være med og skape engasjement rundt et så viktig tema, sier Julie Forchhammer, miljøsjef i Øyafestivalen.

Konkret vil samarbeidet blant annet føre til at publikums kreative talenter blir utfordret til en større plakatdugnad.

– Vi kommer til å be folk sende egne plakatdesigns under temaet «Å elske er en menneskerett», hvorav de beste bidragene vil bli trykket og stilt ut i Middelalderparken under festivalen, forteller Forchhammer. (ANB-NTB)

...
John Peder Egenæs, generalsekretær for Amnesty International. Foto: Amnesty International/Kristin Rødland Buick/ANB/Arkiv

Øyafestivalen 2011

...

Øyafestivalen 2011 er over. Maria Mena var en av artistene under siste dag.

Se alle bildene


På forsiden nå


...

88 borte fra jobb hver dag

Lokale nyheter 8,9 prosent av Modum kommunes ansatte var borte fra jobb i 1. kvartal i år. Les mer

...

Huset våkner til liv

Lokale nyheter Lørdag kunne endelig kryllingene ta i bruk sitt nye kulturhus – best kjent som K4.Les mer

...

– Rv. 35 tas inn i ny NTP, sier Werp

Lokale nyheter I dag skal Nasjonal Transportplan 2014–2023 (NTP) vedtas og ny rv. 35 blir en del av planen.Les mer

Kontakt Bygdeposten

Tipstelefon: 480 86 170
Telefon: 32 78 34 40
E-post: redaksjon@bygdeposten.no
Bygdeposten, Postboks 53, 3371 Vikersund

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.