Skal skrive ut mosjonsresepter til seg selv.
Nye innlegg | ||
Nye bilder | ||
| Arne Eide | |
| Publisert 27.01.2010 kl 15:01 Oppdatert 27.01.2010 kl 15:01 |
ØVRE EIKER: Nå får fastleger i distriktet for første gang smake sin egen medisin. De skal skrive ut mosjonsresepter til seg selv.
Slik ønsker legene å fremstå som gode eksempler for sine pasienter. Dette skjer i et prosjekt på som støttes økonomisk av blant andre Helsedirektoratet og Buskerud fylkeskommune.
Kommunelege i de to Eiker-kommunene, Einar Braaten, innrømmer i samtale med Bygdeposten at han er meget spent på oppslutningen i det han har kalt et ”risikoprosjekt”.
Men Bygdeposten har fått bekreftet at åtte-ti leger allerede har sagt seg villig til å bli med på prosjektet, som starter med kondistesting på Hokksund rehabiliteringssenter (kurbadet) torsdag 4. februar.
Så skal legene iføre seg treningsutstyr for å delta i intervalltrening en gang i uken (planen var opprinnelig to ganger i uken) i 12 uker. Så blir det ny test på kurbadet for å måle effekten av treningen.
To i Øvre Eiker?
I Øvre Eiker har vi oppsporet kun to leger som allerede er klare, nemlig doktor Basil ved Skotselv legekontor og Mari Fiske ved Legehuset i Hokksund.
Fiske, som har jobbet ved Legehuset i fem år og har 1 000 personer på sin pasientliste, sier at hun bestemte seg allerede ved første infomøte i fjor høst.
- Jeg er 46 år og føler at det lille jeg har drevet med av trening, bare litt på ski og sånn, er altfor dårlig. Dessuten bør vi leger kanskje gå foran med et godt eksempel?
Fiske har månedlig skrevet ut ganske mange mosjonsresepter og håper dette kan utvikle seg videre. Så vidt hun vet er hun den eneste, foreløpig, som har meldt seg på. Men hun tipper det blir flere når daglig leder Terje Engh nå skal ta opp saken igjen med legene med det første.
I Nedre Eiker begynner antallet å nærme seg 10 fastleger.
Initiativ fra skientusiast
Initiativet til prosjektet ble tatt av sjefen for skisporprepareringen i Øvre Eiker, Arne Enger, som tok kontakt med kommunelegen.
- Min kone og jeg har snakket om å få flere til å komme ut og mosjonere, ikke minst på ski, sier Arne Enger.
Kona Tone Rolland Enger som i mange år har jobbet med ”Friskliv” på Modum.
- Og spesielt har vi tenkt på dem med dårlig kondis og overvektige.
Enger synes det har vært vanskelig å få konservative leger med på opplegget, til tross for at de i mange år selv har skrevet ut resepter på trening for sine pasienter. Men nå er han jublende glad for at det hele ser ut til å ha løsnet, etter at kommunelegen tente på ideen.
- Så kanskje kan Eiker-kommunene bli foregangskommuner på dette området, antyder Enger.
Han uttrykker også glede for at daglig leder Øyvind Mørk på kurbadet tente på ideen og stilte kurbadets lokaler og utstyr til disposisjon. Og ikke minst at en gammel klassekamerat, Jon Helgerud, professor ved universitetet i Trondheim, ble med på opplegget.
Prosjektet, med start 4. februar, tar utgangspunkt i Aktiv Eiker (interkommunalt samarbeidsprosjekt).
Krødsherad Ett år etter åpningen får Quality Spa og Resort Norefjell daglige henvendelser fra interessenter som vil kjøpe en leilighet. Les mer
Lokale nyheter Statens vegvesen foreslår makshøyde på fire meter på kjøretøyer i Norge. Les mer
Unge dansere fra Modum og Trude Mossins Ballettskole fyller i helgen Drammens Teater med forestillingen "Den store reisen". Bygdeposten var til stede under generalprøven.
Se bildene her
Full fart under SALTO-konkurranse i Hokksundhallen. Alle foto: Rune Holmen
Se bildeserie
Årets UKM ble et rekordår med hele 21 innslag. Her var det alt fra ukulele til metal, sang til hip-hop-dans.
Les mer i Bygdeposten på tirsdag
Se bildene her
Vikersund IFs skikarusell satte ny deltakerrekord med hele 154 løpere på
startstreken onsdag.
FOTO: EIVIND KOPLAND