...
Statssekretær Erik Lahnstein og stortingsrepresentant Janne Sjelmo Nordås (begge Sp) roser det lokale spleiselaget og nordnorske engasjementet som har ført til at Hålogalandsbrua blir bygd. Foto: Kjell Werner, ANB

Bru avløser flyplass

Sp-toppene Erik Lahnstein og Janne Sjelmo Nordås advarer mot Fremskrittspartiets nei til kreative samferdselsløsninger.

Kjell Werner
Kjell Werner Profil E-post
Publisert 25.06.2012 kl 07:00 Oppdatert 25.06.2012 kl 07:05

Tips en venn på e-post:



...
Det vil koste om lag 2,5 milliarder kroner å bygge Hålogalandsbrua. Arbeidet starter til høsten, og planen er at trafikken skal kunne gå over brua i 2016. Foto: Cowi/ANB

– Vi tenker spesielt på Fremskrittspartiets nei til å la nedlegging av flyplassen i Narvik finansiere den nye Hålogalandsbrua over Rombaksfjorden i Nordland, sier statssekretær Erik Lahnstein (Sp) til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

– Fremskrittspartiets linje ville ha forsinket dette og andre liknende prosjekter. Det er god grunn til å frykte at det blir liten interesse for konstruktive lokale løsninger på samferdselsutfordringer dersom Frp kommer i regjering, sier stortingsrepresentant Janne Sjelmo Nordås (Sp).

Hun viser til at Hålogalandsbrua ikke var prioritert i nasjonal transportplan.

– Dette prosjektet hadde aldri blitt realisert dersom det ikke var for lokalt engasjement og en samlet strategisk tekning i den nordlige landsdelen, sier Sp-representanten fra Nordland.

Hun viser til at staten nå slipper å betale for kjøp av flytjenester ved flyplassen i Narvik, staten slipper utgifter til drift av flyplassen og så sparer staten penger som ellers skulle ha vært brukt på nødvendige investeringer ved flyplassen.

– Hålogalandsbrua reduserer reisetiden med tjue minutter. Det blir raskere å komme seg til flyplassen på Evenes i stedet, sier Nordås.

– Det er grunn til å stille spørsmål ved om Frp vil hindre alle slike former for spleiselag dersom partiet kommer i regjering etter 2013. Vi risikerer at prosjekter av denne typen blir liggende i skuffen. Vi vil ha flere slike prosjekter, ikke færre, sier Sp-representanten.

Hun viser til at Frp er prinsipielt imot at nedleggelser av flyplasser skal kunne finansiere andre samferdselstiltak gjennom kryssubsidiering. Frp mener at det som spares inn ved å legge ned flyplasser skal komme flypassasjerene til gode i form av reduserte avgifter på flyplassene.

I dag er det slik at driften av de fire største flyplassene finansiere alle de andre flyplassene i landet. Taxfreesalg, annet salg og parkeringsavgifter er viktige inntekter i dette systemet som organiseres gjennom det statlige Avinor-selskapet.

Det vil koste om lag 2,5 milliarder kroner å bygge Hålogalandsbrua. Arbeidet starter til høsten, og planen er at trafikken skal kunne gå over brua i 2016.

– Frp blokkerer for en fornuftig debatt om strukturendringer på samferdselsområdet. Dialoger om spleiselag blir dermed lagt døde, sier Erik Lahnstein. Han hevder at regjeringen ikke hadde gått med på å bygge Hålogalandsbrua dersom det ikke hadde vært for det lokale spleiselaget.

– Det er for øvrig en tragedie at Landsdelsutvalget for Nord-Norge er lagt ned uten at et tilsvarende organ er på plass som erstatning, sier statssekretæren.

– Dette er et prosjekt som vil tjene landet i mange år framover. Resultatet vil også være at det blir flere flyruter, høyere frekvens og lavere pris på Evenes, sier Janne Sjelmo Nordås.

Vilje og penger

Fremskrittspartiets Bård Hoksrud avviser kritikken.

– Nei, dette er ikke noe problem. Norge har 3.500 milliarder kroner på bok, og det er et statlig ansvar å bygge veier og bruer. Problemet er at den rødrønne regjeringen ikke har vilje til å bla opp pengene. Vi i Frp vil bruke penger på prosjektet, sier Hoksrud.

– Ulønnsomme flyplasser skal finansieres over statsbudsjettet. Flypassasjerene skal ikke finansiere bygging av nye bruer, sier Hoksrud. (ANB)

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Zap over til Shanghai

...

Sjekk ut ZAP! Aptera og alle de andre bilene som fant veien til Shanghai Auto Show.

Se bildene

Bond gass på bilmesse

...

Daniel Craig kastet glans over New York International Auto Show. Sjekk ut bilene som glinset på messa.

Se bildeserie

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/43/4370341/

Kontakt Bygdeposten

Tipstelefon: 480 86 170
Telefon: 32 78 34 40
E-post: redaksjon@bygdeposten.no
Bygdeposten, Postboks 53, 3371 Vikersund

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.