Freddy Berg (SV) og Niclas Tokerud (Ap) er kritiske til at penger til nye lærerstillinger ikke har ført til flere lærere i skolen.
Øvre Eiker kommune har ved to anledninger satt av penger til nye lærerstillinger i kommunen, men pengene har gått til å dekke opp for økte lærerlønninger.
Dette kom fram da kommunestyret behandlet «Tilstandsrapport for Grunnskolen 2012».
– Selv om det i rapporten pekes på flere positive trender i Øvre Eiker skolene, er jeg ikke fornøyd med tilstanden, sier Tokerud.
Han forteller at skolene ligger langt etter det kommunen har forpliktet seg til, og at satsingen på skole de siste årene har ikke vært tilfredsstillende.
– En økning på 3,4 elever per lærer de tre siste årene, er langt fra tilfredsstillende, sier Tokerud.
– Jeg er bekymret. Vi har ikke lykkes med å øke lærertettheten nedover i klassetrinnene, slik vi har ønsket, sier Marit Skarra (Sp).
Hun poengterte at politikerne ikke må glemme at lærerne er den største ressursen i skolene, og de må få tid til å ta seg av den enkelte elev.
Berg mener at selv om kommunen har vært klar over problemet med for få lærere over lang tid, så er det ikke tatt grep som har økt lærertettheten.
– Siden 2011 har vi bevilget penger til fem nye lærerstillinger, men disse er ikke kommet. Pengene er i stedet gått til å betale overforbruk i skolesektoren. Noe jeg synes er svært bekymringsfullt. sier Berg.
Han ønsker derfor at skolesjefen skal komme med en redegjørelse om hvordan pengene i skolene blir brukt.
Skolesjef Stig Rune Kroken erkjenner overfor Bygdeposten at antallet lærere ikke har økt, og at ekstrabevilgningene er gått med til å dekke lønnskostnadene til allerede tilsatte lærere.
– På grunn av at budsjettåret og skoleåret ikke er det samme er det litt vanskelig å si hvordan ekstrabevilgningene vil slå ut gjennom året, men per 1. oktober 2012 hadde vi 173,6 årsverk for undervisningspersonell i våre skoler, sier Kroken.
Han forteller tallet per 1. oktober i 2011 var på 179,4 årsverk.
Det betyr med andre ord en reduksjon på 5,8 årsverk. Det til tross for at politikerne har bevilget penger til fem nye årsverk i skolen.
– Dette viser at vi ikke prioriterer skolene høyt nok, sier Tokerud.
Lokal sport Kevin Horgmo fra Åmot har bevist at man ikke må komme fra en stor motocross-nasjon for å hevde seg internasjonalt. Les mer
Lokale nyheter En app, nytt kart over sykkelstier og felles matprosjekt er bare noe av det som er blitt en realitet med EU-millioner. Les mer
Lokale nyheter Knut Løver ved Brødrene Løver i Vikersund er i alarmberedskap. Stiger Tyrifjorden i helgen må han tømme varelageret i kjelleren. Les mer