ØVRE EIKER: Flertallet i kommunestyret i Øvre Eiker sa nei til å fortsette utredningen av et bibliotek i Vestfossen.
Etter debatt i kommunestyrets møte onsdag kveld om det skulle foretas en videre utredning av et bibliotek i Vestfossen, endte det opp med at fletallet støttet rådmannens innstilling til saken.
Rådmannen innstilte på følgende:
Dette ble begunnet med at uten tilskudd av eksterne midler, klarer ikke kommunen/kulturseksjonen i dagens økonomiske situasjon å finansiere og drifte en ny bibliotekfilial.
Derfor ser ikke rådmannen at en videre utredning av saken er aktuell.
Ap, SV og Sp tok alle til orde for at det burde være et bibliotek i Kulturhovedstaden, men fikk ikke flertall for sitt forslag om å videre utrede en bibliotek etablering i Vestfossen.
Etter et gruppemøte valgte posisjonspartiene likevel å støtte rådmannens innstilling om skrinlegge en bibliotekfilial i Vestfossen.
- Vi er absolutt ikke mot et bibliotek i Vestfossen, men mener det i dag ikke er driftsgrunnlag for et bibliotek i Vestfossen. Men om ting skulle endre seg vil rådmannens punkt to åpne for at saken kan tas opp igjen, sier Inger Solberg (H)
Kjell Grønbeck (KrF) var klar i sin tale når han tok ordet.
- Jeg sier det for åpen mikrofon: - Jeg er imot å etablere et slikt tilbud i Vestfossen så lenge det ikke er et driftsgrunnlag for å gjøre det. Det når vi vet at biblioteket i Vestfossen tidligere har hatt svært lave besøkstall, sier Grønbeck.
Bibliotek er mer enn bøker
Sps Svein Ludvig Larsen var en av dem som ønsket å utrede et bibliotek videre.
- En skal huske på at et bibliotek i dag er langt mer enn bøker, det er en møteplass og det er noe innbyggerne i Vestosssen fortjener. Derfor må det være mulig å se på alternative løsninger for å få etablere et slikt bibliotektilbud, sier Larsen.
Da saken kom opp til avstemming ble rådmannens innstilling vedatt med 21 mot 16 stemmer.
Det var Ap, SV og Sp som stemte imot rådmannens innstilling.
Lokale nyheter En app, nytt kart over sykkelstier og felles matprosjekt er bare noe av det som er blitt en realitet med EU-millioner. Les mer
Lokale nyheter Knut Løver ved Brødrene Løver i Vikersund er i alarmberedskap. Stiger Tyrifjorden i helgen må han tømme varelageret i kjelleren. Les mer
Lokale nyheter Brua over til Bjørøya måtte stenge torsdag og fredag formiddag, men nå er den kjørbar igjen.Les mer
Lokale nyheter I Modum Sigdal og Krødsherad får Gjensidiges kunder kundeutbytte for femte gang.Les mer